Řeznání materiálů vodním paprskem
Postupem času má vodní paprsek, ať už s přidáním abraziva či ne, stále větší uplatnění v mnoha odvětvích průmyslu. Čistý vodní paprsek se používá spíše k řezání nekovových materiálů. Vodní paprsek s přídavkem abraziva se používá k dělení především kovových materiálů. Přídavek abraziva zvyšuje účinnost při řezání tvrdých materiálů.
Technologie obrábění materiálu pomocí vysokoenergetického kapalinového paprsku, často označovaná též jako hydroabrazivní obrábění si vzhledem ke svým vlastnostem nalezla velmi rychle uplatnění v průmyslové výrobě.
Podstatou dělení je obrušování děleného materiálu tlakem vodního paprsku. Tento proces je v podstatě stejný jako vodní eroze, ale značně zrychlený a soustředěný do jednoho místa. Řezání vodním paprskem je moderní, kvalitní a ekologická metoda obrábění široké palety materiálů. Vysokotlaké zařízení umožňuje stlačit vodu až na 4150 bar, ve směšovací komoře do vodního proudu přimísit abrazivní materiál a tuto směs prohnat tryskou světlosti jeden milimetr. Takto vytvořený vodní paprsek má pak dostatek energie, aby dokázal provádět řezy i v materiálech s velmi vysokou pevností, dále ve velmi měkkých, křehkých i houževnatých materiálech. Pohyb paprsku na souřadnicovém stole je řízen počítačem, čímž je umožněna velmi vysoká přesnost tvarových řezů.
oceli včetně nerezových, nástrojových, kalených, barevné kovy, slitiny, měď, hliník, dural, titan, mosaz
průmyslové, reklamní a jiné plasty včetně vrstvených
sklo čiré, barevné, lepené vícevrstvé (neprůstřelné) či jinak upravené, drátosklo s vyjímkou skel kalených
žuly, mramory a jiné přírodní či umělé kameny, brusné kameny i další
keramiku, porcelán, glazované či slinuté desky
dřevo, dřevotřísku, lamino, překližku
koberce, filc, textilie, kůži, koženku, pryž, těsnící materiály, kompozity