Řezání CNC

Řeznání materiálů vodním paprskem

Řezání vodním
paprskem

Postupem času má vodní paprsek, ať už s přidáním abraziva či ne, stále větší uplatnění v mnoha odvětvích průmyslu. Čistý vodní paprsek se používá spíše k řezání nekovových materiálů. Vodní paprsek s přídavkem abraziva se používá k dělení především kovových materiálů. Přídavek abraziva zvyšuje účinnost při řezání tvrdých materiálů.

vodni-paprsek-02.jpg

Technologie obrábění materiálu pomocí vysokoenergetického kapalinového paprsku, často označovaná též jako hydroabrazivní obrábění si vzhledem ke svým vlastnostem nalezla velmi rychle uplatnění v průmyslové výrobě.

Podstatou dělení je obrušování děleného materiálu tlakem vodního paprsku. Tento proces je v podstatě stejný jako vodní eroze, ale značně zrychlený a soustředěný do jednoho místa. Řezání vodním paprskem je moderní, kvalitní a ekologická metoda obrábění široké palety materiálů. Vysokotlaké zařízení umožňuje stlačit vodu až na 4150 bar, ve směšovací komoře do vodního proudu přimísit abrazivní materiál a tuto směs prohnat tryskou světlosti jeden milimetr. Takto vytvořený vodní paprsek má pak dostatek energie, aby dokázal provádět řezy i v materiálech s velmi vysokou pevností, dále ve velmi měkkých, křehkých i houževnatých materiálech. Pohyb paprsku na souřadnicovém stole je řízen počítačem, čímž je umožněna velmi vysoká přesnost tvarových řezů.


Vodní paprsek je schopný řezat:

a

Kovy

oceli včetně nerezových, nástrojových, kalených, barevné kovy, slitiny, měď, hliník, dural, titan, mosaz

a

Plasty

průmyslové, reklamní a jiné plasty včetně vrstvených

a

Sklo

sklo čiré, barevné, lepené vícevrstvé (neprůstřelné) či jinak upravené, drátosklo s vyjímkou skel kalených

a

Kameny

žuly, mramory a jiné přírodní či umělé kameny, brusné kameny i další

a

Keramiku

keramiku, porcelán, glazované či slinuté desky

a

Dřevo

dřevo, dřevotřísku, lamino, překližku

a

Gumy a textilie

koberce, filc, textilie, kůži, koženku, pryž, těsnící materiály, kompozity

a
© 2021 Morkus Morava s.r.o. - stavby, haly, sila, nádrže, zásobníky www.morkus-morava.cz