Při plánování stavby rodinného bazénu je třeba zvážit nejen aspekty funkčního návrhu optimálního tvaru a rozměru bazénu ve smyslu hlavních zásad hospodárného a bezporuchového provozu, ale je třeba důkladně zvážit včlenění stavební konstrukce do daného prostředí.
Každý bazén potřebuje ke svému instalování určitou stavební připravenost, přičemž postup přípravy a stavby bazénu je nutno konzultovat přímo s dodavatelem bazénu.
Mezi základní prvky současných trendů stavby bazénu patří důkladně propracovaný stavební projekt a speciální aplikace stavebních prvků spolu s estetickým a technickým provedením bazénu.
Nosná konstrukce bazénu musí být navržena v souladu s platnými předpisy a typem bazénu a musí splňovat podmínky statické únosnosti okolní zeminy s přihlédnutím k velikosti, tvaru a typu bazénu.
Důležitou úlohou je zejména výběr vhodných materiálů a postupů, provedení podkladových konstrukcí, izolací a dilatačních prvků.
Každý bazén potřebuje ke svému instalování určitou stavební připravenost, přičemž postup přípravy a stavby bazénu je nutno konzultovat přímo s dodavatelem bazénu.
Mezi základní prvky současných trendů stavby bazénu patří důkladně propracovaný stavební projekt a speciální aplikace stavebních prvků spolu s estetickým a technickým provedením bazénu.
Ke stavbě bazénu může být použito jakéhokoli staviva, které zaručuje pevný tvar, dokonalou vodotěsnost a hladký (ale neklouzavý) povrch.
Všechny kouty a hrany bazénu musí být zaobleny, aby se zabránilo úrazům a byl usnadněn úklid.
Mimořádnou pozornost je nutno věnovat venkovním bazénům a vodorovným plochám, které jsou vystaveny mrazu.
Při kladečských pracích na bazénech je nezbytné dodržovat předepsané postupy a používat speciální tmely, lepidla a spárovací materiály podle návodů jejich výrobců. Povrchová úprava obkladů stěn i podlah je různá podle typu zvoleného bazénu a musí být nejen esteticky vhodně řešena, ale i snadno a rychle udržovatelná při dodržení hygienických a bezpečnostních předpisů.
Každá úspěšná realizace vyžaduje profesionálně provedené dílo tak, aby přinesla spokojenost všem uživatelům..
Podle stavební technologie lze běžně vyráběné a stavěné bazény rozdělit do čtyř základních typů:
Vybudování bazénu je vždy spojeno se stavebními pracemi a stavba se odvíjí od konkrétní situace. Před zahájením stavby bazénu je třeba posoudit, zda se jedná o novou stavbu, rekonstrukci nebo jen udržovací práce.
Stavby do 16 m2 se provádějí na ohlášení stavebnímu úřadu, od 16 m2 je nutné stavební povolení, ke kterému je třeba předložit stavební projekt.
Firmy většinou poskytují vzorové projekty zdarma nebo nabídnou projekt na míru.
Podle umístění bazénu na terénu, zapuštěného nebo polozapuštěného pod úroveň terénu je třeba počítat se silami, které na konstrukci působí.
Jsou to zejména síly působící horizontálně na stěny bazénu, a to tlak vody v nádrži a u zapuštěných bazénů také tlak okolní zeminy. Dále jsou to síly působící vertikálně na dno, případně na zešikmené stěny, dále vlastní hmotnost nádrže, případně zatížení obruby bazénu atd. To vše je úkolem projektanta, který stavbu připravuje..
Podle umístění bazénu na terénu, zapuštěného nebo polozapuštěného pod úroveň terénu je třeba počítat se silami, které na konstrukci působí.
Nakonec se provedou závěrečné úpravy terénu kolem bazénu. Jeho okolí může mít různou úpravu - dlažby nebo krásný přírodní vzhled okolo bazénu lze vytvořit přírodními říčními oblázky, které se lepí transparentními epoxidy na pevný podklad.
Nejrozšířenější fólie Arkoplan, která se vyrábí ve dvou typech:
Fólie Arkoplan s povrchovou úpravou má tloušťku 1,5 mm, je vyztužena polyesterovou textilií proti namáhání, je stabilizovaná proti UV - záření, je teplotně vcelku stálá, nepropustná a stálobarevná. Svařuje se na místě v pásech šířky 1,65 m a 2,05 m. Záruka je většinou 10 let, životnost 20 let a více.
Každý bazén musí mít přívod i odvod vody, které musí být umístěny tak, aby je bylo možné snadno obsluhovat. Pro přívod vody se používají vtokové otvory nebo vstřikovací trysky vhodně umístěné tak, aby voda cirkulovala po celém bazénu a nevytvářela tzv. mrtvé kouty, což jsou místa s velmi pomalou nebo žádnou výměnou vody.
Pro bezpečný provoz bazénu je důležité posoudit hladinu podzemní vody a vliv jejího případného snížení či zvýšení na konstrukci bazénu. Do výkopové jámy se proto osazují drenážní trubky vyspádované směrem k místu odvodnění (ve sklonu min. 3 %) tak, aby byla spodní voda bezpečně odvedena z okolí bazénu. Tyto drenážní perforované trubky bývají keramické a v poslední době často plastové.
Kromě podzemní vody by se měla v projektu posoudit míra ohrožení stoletou vodou, protože pokud povodňová voda obklopí prázdný bazén, bude mít voda podobné účinky na konstrukci bazénu jako při zvýšení úrovně podzemní vody v okolí bazénu. Pokud tato situace nastala, musí se po opadnutí vody počkat s očištěním vnitřku bazénu až do doby, kdy se sníží i hladina podzemní vody v okolí stavby. Pro přívod vody se používají místo klasických trubek různé hadice. Recirkulace vody a odtok vody z bazénů jsou zajišťovány odtokovými zařízeními, jako jsou přelivové systémy a skimmery )odvodňovače). Skimmerový systém se dnes používá nejčastěji.
PO: 7 -12 12.30 - 15.30 hod
ÚT: 7 -12 12.30 - 15.30 hod
ST: 7 -12 12.30 - 15.30 hod
ČT: 7 -12 12.30 - 15.30 hod
PÁ: 7 -12 12.30 - 15.30 hod
SO: zavřeno
NE: zavřeno
Fakturační adresa
Lazníky 163, 751 25 Veselíčko
IČ: 278 48 485
DIČ: CZ 278 48 485
tel. administrativa: 774 405 816
tel. jednatel: +420 737 540 190