Vše o bazénech
Otevřít info

info

zde

+420 773 400 010 - informace týkající se prodeje plechů na bazény a dopravy.
email : roman.jurica@morkus-morava.cz

Bazénové doplňky

Bazénové doplňky pro maximální využití bazénu

Bazénové doplňky dle svých možností

Pokud chcete využívat Váš bazén co nejlépe a být s ním maximálně spokojeni, je nutné již při jeho výstavbě dobře vybrat a zvolit vhodné bazénové příslušenství. Je jasné, že běžný uživatel asi nemůže vědět vše o navrhování filtračního okruhu, správném proudění vody apod., zde se budete muset spolehnout na zkušenosti odborníků - existuje ale velké množství doplňků, o kterých budete naopak zcela rozhodovat Vy s ohledem na Vaše požadavky a finanční možnosti.

Bazénové příslušenství

Ze široké nabídky bazénového příslušenství a různých bazénových technologií si můžete vybrat takové doplňky, které Vám nejen usnadní údržbu vašeho bazénu (plachty, vysavače, kartáče, krycí plachty, síťky apod.), ale také velmi zpříjemní jeho používání (sprchy, protiproudy, lehátka, solární ohřevy, teplená čerpala, solární sprchy).

Ochrana dětí a zvířat

Mezi bazénové doplňky patří mnoho věcí zpříjemňujících pobyt ve vodě i předměty nezbytné pro chod a údržbu bazénu. Některé doplňky jsou ale důležité i z hlediska bezpečnosti a zdravotního komfortu. Co všechno by například nemělo chybět v zahradním bazénu a kolem něho, jsou-li v rodině děti?

Ze všeho nejdůležitější je neustálé hlídání dětí dospělými. Vedle toho jsou nutné prvky pasivní bezpečnosti - tedy bazénové doplňky. Okolí bazénu - pokud je zapuštěný - bezpodmínečně musí být z nesmekavých bazénových dlaždic, případně z jiného bezpečného materiálu odolného vůči uklouznutí. Dále zahradní bazén musí mít bezpečné schůdky s pevným ergonomickým zábradlím. Úchytek, držadel a zábradlí kolem bazénu není nikdy dost, a neškodí nad hladinou třeba napnout provaz s uzly, kterého se při plavání mohou děti zachytit. Po ruce mají být bazénové pomůcky jako pěnové desky, nafukovací kruh nebo rukávy. Je třeba zdůraznit, že dítě s těmito pomůckami nesmí zůstat ve vodě samo bez dozoru.

Bazénové žebříky a schůdky

Vstup do bazénu se může stát nemožným bez bazénových schůdků. Překonat vysokou stěnu bazénu může být nejen nebezpečné, ale při neopatrných pokusech můžete navíc trvale poškodit bazén. Vybrat si můžete schůdky a žebříky do bazénu a to, jak pro nadzemní či zapuštěné bazény. Žebříky jsou určeny pro privátní a komerční bazény. Jsou vyrobeny z leštěné nerez oceli průměru 43 mm. Stupně jsou doplněny protiskluzovými nášlapy. Každý žebřík je zakončen opěrným kloubem směrem ke stěně bazénu. Kotvení se dodává s pouzdrem a svorkou pro uzemění.

Bazénové schody

Bazénové schody jsou velmi specifickým výrobkem v oblasti schodů. Nejsou sice příliš dlouhé, ale beze sporu tvoří nedílnou součást bazénu, která může být svým řešením navíc i velmi originální. V součastnosti se vyrábí mnoho druhů těchto schodků. Pořídit je můžete například v nerezu, sklolaminátu nebo akrylátu. Technicky se řeší bazénové schody jako vnitřní nebo vnější. Plastové schody vnitřní je možné umístit do kteréhokoliv rohu bazénu. Nášlapy schodiště jsou zhotoveny z plastu tloušťky 15mm tmavě modré barvy s protiskluznou povrchovou úpravou. Plastové schody vnější – konstrukce a barevné provedení schodiště je shodné jako schodiště vnitřní, svým půdorysem ale vnější schodiště "trčí" se základního tvaru bazénu směrem ven. Šířku schodiště vždy navrhujeme s ohledem na rozměr bazénu. Není totiž hezké, pokud chcete schodiště uprostřed na 4m stěně, aby mělo šířku 0,9m. Toto se nám nezdá esteticky přijatelné.

Skimmer nebo také česky přepad

Úkolem skimmeru je zajistit odvod bazénové vody do filtračního okruhu, kde dochází k jejímu vyčištění. Zároveň zachycuje hrubé nečistoty z bazénové vody, aby nedošlo k jejich průchodu do filtračního okruhu a jeho případnému zanesení. Tímto zařízením se nasává bazénová voda, která se přivádí potrubím do pískové filtrace. Rozměr a velikost přepadu, je odvislý od velikosti a objemu vody v bazénu. V některých bazénech bývá instalován i větší počet skimmerů, zejména pro dosažení lepšího proudění a nasávání bazénové vody. Součástí některých prodávaných skimmerů je redukce pro napojení mechanického vysavače. Rovněž se dá, za pomocí prodávaných redukcí, odčerpat kompletně vodu z bazénu např. při čištění nebo vypouštění bazénu.

Recirkulační - vratné trysky

Recirkulační, vratné trysky slouží k návratu upravené vody z filtrace zpět do bazénu. Rozlišujeme tři základní provedení recirkulačních trysek: trysky do betonových bazénů ( do bazénů, jejichž povrch tvoří keramický obklad nebo skleněná mozaika ), do prefabrikovaných bazénů ( mezi prefabrikované bazény patří zejména laminátové bazény a bazény svařované z polypropylenových desek ) a nakonec foliové bazény ( bazény, jejichž povrch tvoří bazénová folie ). Dále můžeme rozdělit trysky podle materiálu, z nichž jsou vyrobeny: plastové či nerezové. Plastové trysky jsou vhodné pro všechny typy bazénů, nerezové trysky doporučujeme spíše pro vnitřní betonové bazény. Samostatnou kapitolou jsou trysky pro nadzemní bazény, tyto lze použít pouze pro nadzemní bazény z hobby marketů. Stěnové recirkulační trysky se používají – s ohledem na hydrauliku – zejména u bazénů, u kterých je odběr vody na úpravnu realizován pomocí lokálního odběru – skimmeru.

Bazénová písková filtrace

Písková filtrace složí k zachycení nečistot obsažených ve vodě. Využívají k tomu přírodní principy. Bazénová voda prochází přes pískovou filtrační náplň, ve které se mechanické nečistoty zachycují a čistá voda se vrací do bazénu. Filtrační jednotka by měla přefiltrovat celý objem bazénu za 6–8 hodin. U hodně zatěžovaných bazénů nebo při vysokých teplotách vzduchu se doporučuje přefiltrování vody za 3–4 hodiny. Písková filtrace se skládá z pískového filtru s manometrem, čerpadla se zachycovačem hrubých nečistot a ovládacího ventilu. Písková filtrace obsahuje ovládací ventil (běžně 4 až 6-ti cestný), který se při vypnutém čerpadle přepíná podle potřeby na filtraci, zpětné praní, vypláchnutí filtru, vypuštění do kanalizace, uzavření či cirkulaci. Náročnost na údržbu pískové filtrace je minimální: písková náplň se propírá standardně jednou za týden (dle zatížení bazénu), výměna pískové náplně stačí jednou za 2 až 3 roky. Písková filtrace má velkou účinnost a umožňují napojení dalšího příslušenství jako např. solární ohřev nebo bazénové vysavače. Kompletní sety bazénového čerpadla a pískové filtrační nádoby s ventilem.

Podvodní osvětlení bazénu

Podvodní osvětlení není bezpodmínečně nutné pro provoz, avšak jako estetický a dekorační doplněk je nepostradatelný. Podvodní osvětlení dělá z venkovních bazénů působivý prvek nočního vzhledu domu a zahrady. Prosvětlená voda působí efektně rovněž v bazénech krytých či vnitřních. Není to však jen otázka estetická: podvodní osvětlení zpříjemní koupel a díky jemu může být bazén užíván po celých čtyřiadvacet hodin. Světla jsou napájena bezpečným napětím 12V. Bezpečnostní trafo bývá většinou umístěno v bazénovém rozvaděči. Důležité je dořešit umístění vypínače pro spínání světel, tedy vybrat místo např. fasádu RD, pergolu, terasu atd, odkud budete chtít světla zapínat.

Protiproudá zařízení

Pokud patříte mezi plavce a velikost Vašeho bazénu Vám neumožňuje zaplavat si podle Vašich představ, je protiproud ideálním řešením. V principu jde o velmi silné čerpadlo, které na Vás „chrlí“ vodu ve velkém objemu. Důležité je vědět, že od stěny s protiproudovou tryskou se dá plavat ve vzdálenosti cca 1m. Pokud tedy plavec natáhne ruce a bude měřit 2,5m + 1m od stěny, vychází nám, že minimální délka bazénu ve kterém má smysl montovat protiproud je 4m. Delší bazén je samozřejmě výhodou, jelikož výkon protiproudu nelze regulovat. Jediné řešení je "couvnout" od hlavice více do zadu. Z praktické zkušenosti nám vychází jako ideální bazén, jehož délka je 5m a více. Protiproud k bazénu lze rozdělit podle způsobu instalace na vestavěný a závěsný. Vestavěný protiproud je vhodné instalovat při stavbě bazénové vany do šachty, přímo přiléhající k bazénu (u vzdálenější instalace je nutné použít čerpadla s větším výkonem a adekvátně zvětšit průměr sacího a vratného potrubí a omezit počet ohybů potrubí). Závěsné protiproudy jsou určené pro už hotové bazény, nebo všude tak, kde není dodatečná instalace protiproudu možná. Dalším dělením protiproudu k bazénu může být podle výkonu čerpadla, tedy síly protiproudu, kdy za ideální je považován protiproud s výkonem 60 m3/hod

Ohřev bazénové vody

Ohřev bazénové vody se dá rozdělit podle druhu použitého zařízení do čtyř skupin. Ohřev pomocí solárních panelů (slunečních kolektorů), dál elektrický ohřev, výměníkový ohřev a ohřev vody pomocí bazénového tepelného čerpadla. Vybrat konkrétní druh ohřevu k bazénu je kombinace dostupnosti vybraného druhu energie, pořizovací ceny zařízení, provozních nákladů, vhodnosti pro jednotlivý druh bazénu a užitné hodnoty bazénového ohřevu. U všech druhů ohřevů bazénové vody doporučujem zakrytí hladiny bazénu, které zabraňuje podstatnému úniku naakumulovaného tepla. Zaktrytí může být řešeno lamelovým zakrytím, solární folií, nebo zastřešením.

Smaltované bazény

 

poptavky-kontakty-z

Mapa

map-cz-cs

 

Kde nás najdete

Provozní doba

PO: 7 -12  12.30 - 15.30 hod

ÚT: 7 -12  12.30 - 15.30 hod

ST: 7 -12  12.30 - 15.30 hod

ČT: 7 -12  12.30 - 15.30 hod

PÁ: 7 -12  12.30 - 15.30 hod

SO: zavřeno

NE: zavřeno

Rychlý kontakt

Morkus Morava, s.r.o.

Fakturační adresa
Lazníky 163, 751 25 Veselíčko
IČ: 278 48 485
DIČ: CZ 278 48 485
tel. administrativa: 774 405 816
tel. jednatel: +420 737 540 190